Masaža je naravno ljudsko zdravilo
Poznale so jo prav vse civilizacije na vzhodu in zahodu. Na vzhodu je bil njen razvoj neprekinjen, na zahodu pa je doživljala vzpone in padce. Tako se je denimo v mračnem srednjem veku umaknila iz javnega delovanja (a so se z njo, kot tudi z zdravilstvom in babištvom, skrivoma ukvarjali) in nato se je spet javno pojavila v času renesanse.
Današnjo klasično (oziroma švedsko) zahodno masažo sta v drugi polovici 18. stoletja uvedla Šved Henrik Ling in Nemec dr. Matzgar, nato se je hitro razširila po vsej celini. V 20. stoletju se je v času prve svetovne vojne pričela razvijati tudi rehabilitacijska masaža pa nato še masaža za športnike – že na prvih olimpijskih igrah nove dobe 1924 v Parizu je masažo uporabljal denimo “leteči Finec” Pavvo Nurmi, dobitnik petih olimpijskih medalj; začetnik športne masaže pri nas je bil po 2. svetovni vojni dr. Alojz Šef.
V Sloveniji je zavladal masažni bum po 1990. letu – najprej s klasično zahodno masažo, pred dobrim desetletjem so prišle k nam še vzhodne masaže.
Dotik zdravi
- Učinki masaže
- Je masaža koristna?
Dotik je tisti, ki zdravi. Ugodje, ki ga občutite po masaži, lahko dvigne zaupanje vase. Učinek je sprostitev – tako telesna kot umska, s tem pa se obnovi volja in veselje do dela ter življenja.
“Je protistresna, poživi srčno-žilni sistem, poveča cirkulacijo krvi in limfe, dobrodejno vpliva na počutje – denimo že gladenje oziroma masaža podplata lahko spremeni naše razpoloženje.
- Če nas daje zaprtje, lahko z masažo trebuha spodbudimo prebavo, z masažo genitalnega predela pa ženske zmanjšajo menstrualne krče.
- Pri športnikih masaža odplavlja mlečno kislino iz mišic in pripomore k večji gibljivosti sklepov.
- Masaža vpliva tudi na vegetativni živčni sistem.
Pogosto smo po njej zaspani, a naslednje jutro se zbudimo prerojeni, polni moči,” razlaga Živkova.
Zahodna masaža vse te učinke doseže z gladenjem, gnetenjem, pritiskanjem, tresenjem, udarjanjem, vtiranjem, nekatere vzhodne masaže pa poleg tega še z raztezanjem.
Pri klasični zahodni masaži maserji uporabljajo olja. “S tem trenjem dražimo kožo, pospešimo limfo, povečamo krvni obtok kar za šest- do sedemkrat.
- Na področju, kjer masiramo, se poveča pretok, istočasno pa delamo piling – odstranjujemo staro kožo.
- Dobrodejna je tudi za sklepe, saj jih segrevamo, kar nanje zelo dobro vpliva, koristna je za vezi in mišice, saj se te zlepijo z mehkim tkivom in nastanejo t. i. vozli, ki jih z masažo odstranjujemo.
- Gladenje ima nalogo segrevanja, vzpostavljanja prvega stika in spodbuditev krvnega obtoka v telesu, z vtiranjem želimo razbiti vozle in zagotoviti nemoten pretok.
Pri športnikih želimo čim prej odplaviti mlečno kislino, ki nastane kot stranski produkt treninga – z izžemanjem še dodatno hočemo izpodriniti stranske produkte treninga. Z gnetenjem želimo mišična tkiva raztegniti, s sprostitvenimi prijemi (denimo rahlim udarjanjem) pa povzročiti nežno vibracijo in sprostiti mišična tkiva, da se vrnejo v prvotno stanje,” razlaga Živkova.
Prednosti masaže
- krepi delovanje imunskega sistema
- izboljša krvni in limfni obtok
- izboljša tonus kože
- poveča zavedanje telesa, popravi držo
- poveča metabolizem tkiva
- pospeši izpiranje toksinov, ki povzročajo mišično napetost in utrujenost
- regeneracija in prehrana tkiv sta boljša in hitrejša
- zniža krvni tlak in frekvenco srčnega utripa
- izboljša respiratorne funkcije
- poveča celični metabolizem
- zmanjša bolečine
- odpravi in prepreči krče
- mišicam vrne gibljivost in elastičnost, poveča mišično zmogljivost
- sprošča, pomirja in odpravlja čustvene napetosti
Zvočni SPA storitve
Čas je ZDAJ.
Zvočni SPA vas vabi, da ga obiščete in se v njem celostno prebudite – zaveste se moči in strasti svojega telesa in duha.